Club Records & SOTY

Team Photo

Strider of the Year

This award, first presented in 1992, is voted for by club members and is given to the person who has contributed the most to the club over the preceding year.

PREVIOUS WINNERS

  • 2016 Nigel Coates
  • 2015 John James
  • 2014 Alistair Cooke
  • 2013 James Hewlett
  • 2012 Bridget Savill
  • 2011 Fiona Halls
  • 2010 Keith Savill
  • 2009 Robert Woodward
  • 2008 Claire Waters
  • 2007 Chris Dodge
  • 2006 Gavin Long
  • 2005 Ros Barker
  • 2004 Steve White
  • 2003 Nick Mahoney
  • 2002 Nigel Coates
  • 2001 Andrea Mahoney
  • 2000 John Lowe
  • 1999 Clare Parry
  • 1998 Tom Pickford
  • 1997 Simon Taylor
  • 1996 Daniel Perry
  • 1995 Geoff Suckling
  • 1994 Pauline Beckwith
  • 1993 Shelia Watson
  • 1992 Christine Suckling

 James Kew Trophy

First presented in 2013, this trophy is given to the Strider who has run a marathon in the preceding year. It is decided by the committee and is given in memory of Saffron Strider James Kew.

PREVIOUS WINNERS

  • 2016 Baz Taylor
  • 2015 Marco Arcidiacono
  • 2014 Carol White
  • 2013 Rebecca White
  • 2012 Ian MacDougall

Coach’s Award

Presented by the club coach to the person who has contributed the most through coaching and supporting other Saffron Striders.

PREVIOUS WINNERS

  • 2016 Jonathan Moller
  • 2015 Iain Rogers
  • 2014 Mike Bradley
  • 2013 Simon Chambers
  • 2012 Bridget Savill
  • 2011 James and Helen Hewlett

Club Championship

Awarded to the person who achieves the highest score over 8 races with points awarded based on age graded performance in each race.

PREVIOUS WINNERS

  • 2016 Nigel Coates, total points 707
  • 2015 Toby Lumsden, total points 695
  • 2014 James Hewlett, total points 611
  • 2013 Andy Bryant, total points 647
  • 2012 Toby Lumsden, total points 631

Club records

MALE

DISTANCE NAME TIME RACE
5K Bryn Reynolds 15:31 BMC 5k 2016
Andy Mynott 15:58 KH 5k CTC 2014
Seth Kennard 16:50 KH 5k C & C 2016
Iain Henley 16:53 KH 5k C & C 2015
Tony Bacon 16:58 KH 5k CTC 2017
10K Bryn Reynolds 31:38 Eastleigh 10k 2010
Andy Mynott 33:24 Chelmsford 10k 2013
Nick White 34:53 Abington 10k 2014
Seth Kennard 34:48 Sweatshop Cambridge 10k 2012
Ian MacDougall 35:27 St Clare Hospice 10k 2012
Half Marathon Bryn Reynolds 01:09:52 Reading Half 2010
Nick White 01:14:10 Cambridge Half 2017
Andy Mynott 01:15:01 Joe Cox Half 2011
Tim Ellis 01:18:12 St Neots Half 1992
Ian MacDougall 01:19:01 Great Bentley Half 2013
Marathon Bryn Reynolds 02:31:16 Virgin London Marathon 2010
Ian MacDougall 02:43:52 Paris Marathon 2012
Phil Robson 02:44:00 Flora London Marathon 2006
Nick White 02:48:44 Shakespeare marathon 2014
Nigel Coates 02:50:44 Flora London Marathon 2006

FEMALE

DISTANCE NAME TIME RACE
5K Rebecca White 18:57 KH 5k CTC 2017
Fiona Tideswell 19:30 KH 5k CTC 2011
Marianne Naylor 19:39 KH 5k Saffron Walden 2016
Fiona Halls 19:40 KH 5k C & C 2011
Janet Lipski 20:31 Harlow 5k Series 2011
10K Rebecca White 39:24 Chelmsford 10k 2017
Fiona Tideswell 39:26 Hatfield Broad Oak 2012
Marianne Naylor 39:42 Hatfield Broad Oak 2017
Fiona Halls 39:54 Bonfire Burn 2011
Janet Lipski 43:08 St Clare Hospice 10k 2011
Half Marathon Rebecca White 01:27:45 Cambridge Half 2016
Fiona Halls 01:27:59 Great Bentley Half 2012
Fiona Tideswell 01:28:25 Brentwood Half 2011
Marianne Naylor 01:32:18 Pleshey & Essex Half 2017
Sarah Switzer 01:32:29 Wokingham Half 2016
Marathon Ros Barker 03:00:31 Flora London Marathon 2008
Fiona Tideswell 03:12:44 Flora London Marathon 2011
Fiona Halls 03:18:44 Flora London Marathon 2011
Rebecca White 03:19:17 Virgin London Marathon 2016
Claire Waters 03:28:58 North Dorset Marathon 2012